بر هیچکس پوشیده نیست که سال 99 یکی از سخت‌ترین سال‌ها برای مردم جهان به خصوص کشور عزیز ما بوده است. همه گیری ویروس کرونا از یک سمت و فشارهای اقتصادی و گرانی از سوی دیگر روز به روز شرایط زندگی برای مردم را سخت‌تر می‎کند. فشار اقتصادی و کم شدن قدرت خرید مردم را حتی می‌توان با نگاهی به پرفروشترین گوشی بازار ایران نیز درک کرد.

سامسونگ محبوب‌ترین برند گوشی در میان کاربران ایرانی

انجمن واردکنندگان موبایل ایران به تازگی آماری از وضعیت فروش گوشی در بازار ایران منتشر کرده است. براساس این آمار شرکت سامسونگ با فروش 4 میلیون و 839 هزار دستگاه در طول 12 ماه اخیر، توانسته 51 درصد از سهم بازار ایران را به خود اختصاص دهد. این یعنی از هر دو نفری که گوشی جدید در ایران خریداری می‌کنند، حداقل یکی از آنها برند سامسونگ را انتخاب می‌کند.  

پس از سامسونگ، برند چینی شیائومی پرفروش‌ترین گوشی در میان ایرانی‎ها بوده و در طول 12 ماه توانسته 1 میلیون و 778 هزار دستگاه به فروش برساند. پس از شیائومی، نوکیا وهواوی هر کدام با فروش حدود 1 میلیون گوشی (با 50 هزار دستگاه اختلاف) توانسته‌اند 11 درصد از سهم بازار ایران را به خود اختصاص داده و به ترتیب در جایگاه سوم و چهار قرار بگیرند.

طبق اعلام انجمن واردکنندگان موبایل، طی 12 ماه گذشته 449 هزار دستگاه گوشی آیفون در ایران فعال شده است. از فروردین تا پایان آبان 99 در حدود 202 هزار گوشی آیفون از رویه مسافری وارد کشور شده و ثبت شده‌اند. این در حالیست که در طول مدت مذکور تنها 88 هزار دستگاه آیفون به صورت تجاری وارد کشور شده است.

اپل بیشترین میزان از واردات گشی به صورت مسافری را در اختیار داشته است و براساس آمارهای ارائه شد تنها در ماه آبان 4 هزار و 290 دستگاه آیفون از همین راه وارد کشور شده‌اند. اپل پنجمین برند پرفروش در بازار موبایل ایران و دومین برند به لحاظ ارزش به حساب می‌آید. در میان مدل‌های مختلف اپل، گوشی آیفون 11 با فروش 142 هزار نسخه، پرفروش‌ترین محصول این شرکت در بازار ایران در سال اخیر به حساب می‌آید.

پرفروشترین گوشی بازار ایران

گلکسی A10s سامسونگ در حال حاضر پرفروش‌ترین گوشی در بازار موبایل ایران به حساب می‌آید. در طول 12 ماه گذشته در حدود 1 میلیون و 590 هزار دستگاه از این گوشی، که یکی از اقتصادی‌ترین محصولات فعلی سامسونگ به حساب می‎آید توسط مصرف کنندگان ایرانی خریداری شده است.

سال 2017، خرید یک گوشی پرچمدار از برند سامسونگ برای شما کمتر از 4 میلیون تومان هزینه داشت، اما حالا با صرف چنین بودجه‌ای تنها می‌توانید یکی از ارزان‌ترین محصولات یک سال قبل این شرکت (A10s با قیمت 4 میلیون و 200 هزار تومان) را خریداری کنید. پایین آمدن ارزش پول ملی در مقایسه با ارزهای خارجی در طول این چند سال و جهش چشمگیر قیمت‌ها در بازار موبایل از زمان تصویب قانون رجیستری دو عاملی هستند که مهمترین تأثیر را در این وضعیت تأسف بار دارند.

نظر شما در رابطه با این موضوع چیست و چرا تمایل کاربران ایرانی بیشتر از همیشه به سمت خرید گوشی‌های اقتصادی رفته است؟

دیدگاهتان را بنویسید

پشتیبانی و مشاوره