می‌توان گفت یکی از بهترین ترکیب‌های دوربین متعلق به سری جدید گوشی‌های آیفون کمپانی اپل است. با وجود نبود تغییر آنچنانی در بخش سخت افزار دوربین، با توجه به استفاده از پردازنده جدید و استفاده از ISPهای جدید برای پردازش تصویر در کنار HDR3 و همچنین Deep Fusion، آیفون 12، آیفون 12 پرو و دیگر گوشی‌های این خانواده قادر به ثبت تصاویر با کیفیتی هستند. مقایسه دوربین آیفون 12 پرو در مقابل آیفون 11 پرو بهبود بخش عکس برداری اپل نسبت به سال گذشته نشان خواهد داد.

آیفون 11 پرو با وجود گذشت یک سال هنوز هم جزو بهترین دستگاه‌های موجود در بازار برای ثبت تصاویر و ویدیو است. اما اپل امسال سعی کرده است حتی با وجود بهبود ندادن مشخصات سخت افزاری و مگاپیکسلی تمام نقاط ضعف سال 2019 و دوربین آیفون 11 و 11 پرو را رفع کند. یک نقطه سیاه در پشت بخش دوربین آیفون 12 پرو قرار گرفته است که آن را بیشتر از هر بخش دیگری قابل توجه قرار داده است.

باید بگوییم که این نقطه مشکی، LiDAR است و وظیفه آن به نوعی تشخیص عمق اجسام از یکدیگر است اما نکته‌ای که وجود دارد این است که طی سالی که گذشت دستگاه‌های زیادی با استفاده از دوربین‌های تشخیص عمق سعی کردند به ثبت تصاویر پرتره و همچنین به طور کلی برای موارد خاص، کاربردی باشند. اما به طور خاص تنها بر روی نسخه‌های پرو آیفون 12 شاهد حضور این سنسور هستیم.

مقایسه دوربین آیفون 12

کار این سنسور به نوعی تفاوت کاملی با دستگاه‌های دیگری دارد که از این سنسور استفاده می‌کردند. دستگاه‌‎های اندرویدی میانرده با استفاده از یک دوربین ضعیف 2 مگاپیکسلی این امکان را برای کاربر میسر می‌سازند اما این درحالی است که سنسور قرار گرفته برای آیفون 12 پرو و آیفون 12 پرو مکس به صورت مادون قرمز است و می‌تواند داده‌های عمق اجسام را مستقیما به دوربین ارسال کند. مزیت این کار به آیفون 12 پرو این امکان را داده است که در شب نیز توانایی قادر ثبت پرتره را داشته باشد.

مقایسه دوربین آیفون 12: بهتر و سریع‌تر

بعد از رونمایی اپل از آیفون 11 و آیفون 11 پرو، این کمپانی ویژگی‌ای با نام Deep Fusion را نیز برای دوربین هر سه دستگاه رونمایی کرد. این ویژگی بر روی آیفون 12 و دیگر مدل‌های این سری نیز وجود دارد اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که عملکرد قابلیت Deep Fusion نسبت به سال گذشته بسیار بهتر و پیشرفته‌تر شده است. همچنین یکی از بهبودهای کوچک اما مهم اپل برای سری آیفون 12، فعال کردن قابلیت Night Mode بر روی دوربین الترا واید و همچنین دوربین سلفی است.

سنسور LiDAR به غیر از تشخیص عمق، کمک زیادی به فوکوس دوربین نیز کرده است. به گفته اپل این سنسور توانسته تا 6 برابر سرعت فوکوس دوربین آیفون 12 پرو را نسبت به گذشته بهتر و سریع‌تر کند. این موضوع نتیجه بسیار خوبی در هنگام ثبت تصاویر در شب خواهد داشت. در کنار تمام این موارد باید اشاره کنیم که OIS در نظر گرفته شده برای آیفون 12 و آیفون 12 پرو، 5000 بار در ثانیه قادر به تشخیص تکان و جلوگیری از لرزش ویدیو را دارند. این عدد در نسل قبل در حدود 1000 بار در ثانیه بود. اما برای متوجه شدن این موارد باید بسیار دقیق به ویدیوهای ثبت شده با هر دو دستگاه نگاهی داشته باشید.

مقایسه دوربین آیفون 12 با نسب قبلی خود جذاب است اما باید دید آیفون 12 پرو و برادر بزرگتر آن، آیفون 12 پرو مکس در رقابت با بزرگان سال 2020 یعنی میت 40، گلکسی نوت 20، شیائومی می 10 الترا و .. چه خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

پشتیبانی و مشاوره